poniedziałek, 11 marca 2013

Wyjazd do Częstochowy i jego konsekwencje.

Jutro zapowiada się kolejny ciekawy dzień. Z powodu wyjazdu do Częstochowy w celu: "modlitwy o zdanie matury", większość ludzi z roczników trzecich będzie spędzać czas właśnie tam. Większość... :)

niedziela, 10 marca 2013

Systemy liczbowe cz. 2: Liczby binarne ujemne.

W poprzedniej części cyklu pokazałem jak zamieniać liczby zwykłe na binarne i odwrotnie. Tylko co w przypadku, gdy chcemy w ten sposób przedstawić liczbę ujemną. Jeśli chcesz się dowiedzieć to rozwiń tego posta.

sobota, 9 marca 2013

O książkach i czytnikach.

Jako właściciel czytnika Kindle w wersji Keyboard firmy Amazon, muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony z rozwoju rynku e-książek. A zwłaszcza książek które nie są prozą, tzw. technicznych, zawierających dużą liczbę grafik, schematów, wykresów. Ogólnie książek, w których formatowanie tekstu odgrywa ważną rolę. 

Algorytmika cz. 2: Schematy blokowe.

Schemat blokowy jest często stosowanym sposobem przedstawiania algorytmu. Jest on o wiele bardziej przejrzysty niż schemat krokowy, i o wiele łatwiej jest się w nim odnaleźć. Zapraszam na drugą część kursu algorytmiki.

czwartek, 7 marca 2013

Spóźniona gwiazdka :)

Wczorajszy dzień był dla mnie niczym dzień dziecka, gwiazdka i Wielkanoc w jednym. Jako, że jestem zapalonym programistą to mam zamiłowanie do różnego rodzaju gadżetów. Tak więc gdy nasz zacny nauczyciel informatyki pokazał nam jakie pomoce naukowe kupił naszemu liceum to poczułem się jakbym znowu miał 9 lat i otwierał prezent.

wtorek, 5 marca 2013

Alorytmika cz. 1: Podstawy Algorytmiki

Jak obiecałem tak robię. Czyli kursów ciąg dalszy. Kolejnym omawianym przeze mnie tematem będą podstawy algorytmiki. Nie mówię, że jestem ekspertem od algorytmów ale postaram się w miarę przystępnie wyjaśnić czym są i jak działają te najbardziej podstawowe.

Krótko o programistach

Dzisiaj trochę przemyśleń o programistach. Wiecie przemyślenia w stylu kim są, co robią, jak należy ich traktować ;).

Dla większości ludzi wydają się dziwni. Potrafią gadać godzinami o, zdawałoby się, się tym samym. Dla Ciebie może i jest to po prostu rozmowa "o komputerach" ale tak naprawdę to dział rozmów o "komputerach" ma mnóstwo poddziałów, w których istnieje prawie niewyczerpana liczba rozmaitych tematów. 

niedziela, 3 marca 2013

Systemy liczbowe cz. 1: System binarny

Przed chwilą wpadł mi do głowy pomysł, że mógłbym utworzyć tu małą podstronę z różnymi rodzajami poradników, tutoriali czy też mini-kursów. Może na razie jako wypełnienie zacznę od czegoś prostego i podstawowego. Według mnie czymś takim jest system binarny.

Pierwszy post.

Hmm. Mój pierwszy post. Nie, żeby było to coś wzniosłego ale jak to mówią: "najważniejsze jest pierwsze wrażenie". W sumie nigdy nie prowadziłem bloga, zawsze zajmowałem się stroną techniczną takich rzeczy. Wiecie: strona na Joomle, czy też zabawa w pisanie czegoś własnego. Tak ogólnie to nie wiem właściwie co umieścić w tym poście. Mój umysł wyobraża już sobie tematy które tu będę opisywał, niezliczone ilości komentarzy i tysiące odwiedzin dziennie. Ehh tak to już jest z nami programistami, zawsze myślimy do przodu i nigdy nie kończymy większości projektów o których myślimy. Mówię "programistami" chociaż właściwie nie uważam się za programistę. Niby zna się C++ (w jakimś tam stopniu), wie jak ukierunkować swój przyszły rozwój ale dalej człowiek uważa, że wie za mało, że mógłby jeszcze dowiedzieć się czegoś nowego. Tak ogólnie to czasami się czuję jak humanistyczna dusza, która na przekór wszystkiego brnie w branżę IT bo czuje tam powołanie. W branży IT wyczuwam możliwość prawdziwego wyrażenia siebie, chociaż jak myślę, że mógłbym skończyć w wielkiej korporacji, w której miałbym siedzieć po 8 - 10 godzin dziennie i pracować nad czymś co byłoby tylko kolejnym projektem do zrealizowania to chyba bym się zabił. Dlatego moje myśli biegną ku developowaniu gier. Bo w grach można poprzez ich grafikę, umiejętnie zaplanowaną fabułę i możliwość interakcji z graczem osiągnąć to czego się nie osiągnie pracując nad kodem programów. Ale dobra, chyba starczy jak na pierwszy post. Jednak coś napisałem. Nawet jeśli nikt tego nie będzie czytał to może jednak uda mi się coś doprowadzić do końca.